Terenska nastava petih razreda

Autor: Nikolina Hampamer, 9. 5. 2012.

Petaši učili o Hrvatskom zagorju

I ove su godine, dana 17. travnja 2012. godine učenici petih razreda posjetili Lepoglavu, Gaveznicu i Krapinu. Spojivši nastavu geografije, povijesti, prirode i hrvatskog jezika održali nastavu na terenu. Pod budnim okom učiteljice Desanke Bosanac, Olivere Šercer - Žokalj , Nikoline Hampamer i učitelja Marija Šestaka učenici su rješavali zadatke na terenu i naučili mnogo o Hrvatskom zagorju. Bila je to prekrasna, drugačija nastava s koje su se vratili zadovljni, sretni i umorni učenici.

Kako nam je bilo pročitajte u nastavku, a neke detalje s terenske nastave pogledajte na fotografijama.

Nastava nam je započela u autobusu gdje smo po grupama prezetirali zadatke koje smo morali istražiti prije terena.

Prvo odredište bila nam je Gaveznica - Kameni vrh, brdo izgrađeno od stijena andezita, vulkanske breče i tufa, trag je vulkanske aktivnosti u geološkoj prošlosti Hrvatskog zagorja.

Nekadašnji brežuljak Kameni vrh danas je ogromna rupa napuštenog kamenoloma Gaveznica, što izgledom podsjeća na grotlo nekadašnjeg vulkana.

Poznata je po lepoglavskom ahatu koji se odlikuje posebnom ljepotom pa su ljudi nadjenuli mu ime čipkasti ahat. I sami smo imali priliku pronaći taj poludragi kamen.

Nakon ispunjenih svih zadataka u Gaveznici uputili smo se do Lepoglave. Ondje na je naš vodič ispričao zanimljive priče o Lepoglavi i poneku legendu.

Zatim smo otišli do njihove poznate crkve gdje su pokopani Pavlini. U crkvi smo slušali zanimljivo i veoma poučno predavanje svećenika o Pavlinima koje nas je sve oduševilo, kako su živjeli i čime su se sve to bavili.

U Lepoglavi smo razgledali radove koje su napravile vrijedne i marljive ruke lepoglavskih žena od poznate lepoglavske čipke.

Nakon toga održana je radionica za nas na kojoj smo proučavali poludrago kamenje koje smo skupili u Gaveznici.

Nikako ne smijemo zaboraviti i ono po čemu je Lepoglava poznata, a to je nezaobilazan zatvor o kojem nam je također pričao vodič.

I naše posljednje odredište bila je Krapina, odnosno prekrasan i moderno uređen Krapinski muzej neandertalaca. U muzeju smo saznali sve o postanku našeg planeta, živih bića i naravno razvoju čovjeka.

Pošto je to bila nastava na terenu cjelo smo vrijeme pažljivo slušali i bilježili sve što smo čuli i to na kraju u grupama prezentirali dok su nas učiteljice i učitelj pozorno slušali, ispravljali i ocjenjivali.

Hana Kocijan i Katarina Šegović, 5.a

Terenska nastava petih razreda

Autor: Nikolina Hampamer, 9. 5. 2012.

Petaši učili o Hrvatskom zagorju

Hana Kocijan i Katarina Šegović, 5.a

« Travanj 2024 »

Ispis statistike od 8. 12. 2014.