Sretan Međunarodni dan djeteta!

Autor: Jasminka Cikač, 20. 11. 2018.

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana djeteta i donošenja Konvencije o pravima djeteta kao prekretnice u razumijevanju položaja djece, nadovezat ćemo se na citat L.R. Knost: „Naš zadatak nije očvrsnuti djecu da se lakše nose s okrutnim i bezdušnim svijetom. Naš zadatak je odgojiti djecu koja će ovaj svijet učiniti manje okrutnim i manje bezdušnim“. Takva je perspektiva izazovna za realizaciju, ali neupitno nužna ako želimo društvo oslobođeno netrpeljivosti, nepravde, nasilja i oportunizma. Kao dio šireg koncepta obrazovanja za ljudska prava, svrha je i cilj učenja o pravima djeteta osnaživanje djece i odraslih za zajedničko poticanje i stvaranje promjena, te za smislenu i održivu participaciju djece u njihovom okruženju. Posljednje je posebno važno za ranjive skupine djece (npr. djeca s teškoćama u razvoju, djeca romske nacionalne manjine) jer za tu djecu, više nego kod ostalih, postoji tendencija odraslih prema hiperprotekciji ili podcjenjivanju dječjih kapaciteta nauštrb shvaćanja djeteta kao aktivnog nositelja svojih prava koje ima kompetenciju interpretirati, mijenjati ili kreirati vlastito okruženje u realnom vremenu.
U kontekstu razumijevanja da su dječja prava zapravo pravno formulirane dječje potrebe, ali i da su odgovornosti sastavni i nedjeljivi dio tih istih prava, svoj djeci (maloj i velikoj) čestitamo njihov dan! 🙂💜