Mjesec knjige u našoj školi

Autor: Patricija Husajina, 16. 11. 2023.

Mjesec hrvatske knjige 2023.

Moto ovogodišnje manifestacije Mjesec hrvatske knjige je „Književnost bez granica!“, a da je ona zaista bez granica vidljivo je i po tome u kojoj mjeri se ta manifestacija obilježila u našoj školi.

U 1. a i 1. b učenici su prema unaprijed određenom redoslijedu događaja tehnikom bojica izradili svoju prvu slikovnicu Maca Papučarica. Učenike su vodile učiteljice Slavica Švec, Jasminka Drabić i knjižničarka Patricija Husajina. Učenici su također imali i književni susret s autoricom slikovnice Slikar – učiteljicom Verom Fučko .Nakon susreta učenici su se okušali u dramskom nastupu ispred kazališnog panoa u ulogama slikara i mještana.

Drugi razredi izrađivali su naslovnice željenog časopisa zajedno s knjižničarkom Patricijom Husajina. Nakon upoznavanja sa školskim časopisima, osnovnim razlikama između novina i časopisa učenici su osmislili naslovnicu vlastitog časopisa i izložili svoje radove u razredu i knjižnici.

U trećim i četvrtim razredima održane su radionice sažetog i opširnog prepričavanja. Treći razredi slušali su kraću priču „Obećanje jednoga lava“ nakon čega su sadržaj prepričali putem male scene i lutkica. U 4.a prepričavao se ulomak iz čitanke „Drvo ima srce“, a učenici iz 4. b prepričavali su slikovnicu „Vuk i sedam kozlića“.

U 6. a i 6. b u sklopu lektire „Trojica u Trnju“ učiteljica Nevenka Polanec-Petek osmislila je nekoliko zadataka, između ostalih Urednik na jedan dan u kojem su učenici morali osmisliti naslovnicu novina s glavnom viješću o pljački u gradu. Knjižničarka Patricija Husajina uvela je učenike u poetiku krimića i biografiju autora Pavla Pavličića, a potom su zajedno su uredili školski pano.

Učenici 8. a i 8. b sudjelovali su u edukaciji Gradske knjižnice „Nikola Zrinski“ pod nazivom Guglanje za mudrice koje je provela knjižničarka Ana Špoljarić, radi osvještavanja važnosti informacijske pismenosti kao osnovne komponente cjeloživotnog učenja, poticanja djece i mladih na “mudrije surfanje”, odnosno učinkovito pronalaženje, vrednovanje i korištenje informacija, te na korištenje ostalih knjižničnih usluga.

Učenici Područne škole – 1. c, 1. d, 2. c, 2. d, 3. c, 3. d posjetili su školsku knjižnicu. Upoznali su se s organizacijom rada knjižnice, smještajem knjižnične građe te su slušali čitanje slikovnice Maca Papučarica. Svoje zamišljene papučice opisali su jedni drugima.

Za učenike četvrtih razreda organiziran je dolazak knjižničara Tomislava Pintarića koji je pročitao slikovnicu „Velika tvornica riječi“. Uz pomoć okvira „mala scena“ i lutkica učenici su prepričali redoslijed događaja iz slikovnice i pritom izražavali svoje osjećaje.

Klikom na LINK otvara se galerija fotografija.