STEM (ajmo!)

Autor: Iva Mihalic Krčmar, 17. 5. 2023.

RADIONICA Mbot LABIRINT

U sklopu projekta  STEM(ajmo!), čiji je nositelj Centar tehničke kulture Rijeka, udruga Međimurski informatički klub provela je dvije jednodnevne robotičke radionice u našoj školi pod nazivom „Mbot labirint“. Radionica u 4.a provedena je 4. svibnja sa četrnaest učenika, dok je radionica u 4.b na kojoj je bilo šesnaest učenika provedena 5. svibnja. Radionice je proveo učitelj Kristijan Sabolčec

Učenici su naučili spojiti robot s programskim sučeljem na laptopu za komunikaciju i slanje naredbi mBlock. Direktno slati naredbe za pokretanje i skretanje, naučili koristiti led svijetlo i melodije, nakon čega su se upoznali sa senzorom svjetla  i programirali kretanje i stajanje ovisno o intenzitetu vanjskog svjetla. Upoznali su ultrazvučni senzor, te naučili robota kako izbjeći sudar s raznim predmetima. Na kraju su napravili svoj program i prebacili ga na robot kako bi se on mogao samostalno kretati. Robot je izbjegavao sudar s predmetima ispred sebe i kretao se između učenika i drugih robota.