Eko imanje Zrno

Autor: Patricija Husajina, 11. 5. 2023.

Posjet Zrno eko imanju

Učenici koji sudjeluju u Programu sCOOLFOOD su u petak 28. travnja posjetili  Zrno ekoimanje u Habjanovcu. Posjet je organizirala Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, a na putovanju su nas pratile učiteljica Olivera Šercer-Žokalj i ravnateljica Željka Štampar Zamuda. Putovali smo u društvu učenika iz OŠ Draškovec i njihovih voditeljica.

Kad smo stigli na imanje, ljubazni su nas domaćini okrijepili čajem iz njihova ekološkog uzgoja. Nakon toga smo uz stručno vodstvo pogledali kako na organski način uzgajaju povrće, ratarske kulture i začinsko bilje. Saznali smo kako se uzgajaju biljke u plastenicima. Pokazali su nam hotele za kukce koji su iznimno važni za poljoprivrednu proizvodnju. Pokazali su nam svoja polja i objasnili nam kako obrađuju zemlju posebnim alatima za ekouzgoj te kako sade biljke. Na imanju se nalazi jezero iz kojega ljeti uzimaju vodu za navodnjavanje biljaka.

Nakon zanimljive šetnje po imanju, domaćini su nas počastili finim veganskim sendvičima i kolačima pripremljenim sa sastojcima proizvedenim na ekoimanju.

(Blaž Patafta,  6. b)