> Natječaji
NATJEČAJI

GRADOVI BUDUĆNOSTI

Autor: Ivana Ružić, 11. 3. 2009.

Kao dio svojeg međunarodnog programa Generation21, Siemens nastoji mladim ljudima pružiti znanja koja će im biti potrebna za uspjeh u budućnosti. Zato je pokrenuo Generation21 – opsežan program koji obogaćuje djecu, tinejdžere i studente. „Create the Future“ projekt jedan je od brojnih Siemensovih projekata unutar okvira programa Generation21. Siemensov fokus, kao vodeće kompanije u industriji, energetici i zdravstvenoj zaštiti, je bez dvojbe na prirodnim znanostima i tehnologiji.

Nastavljajući na svoj uspješan projekt, Siemens d.d. je u suradnji s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa pokrenuo projekt „Create the Future – Gradovi budućnosti“. Cilj projekta je pokazati kako učenici osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj vide održivi razvoj i prevladavanje infrastrukturnih izazova hrvatskih gradova u budućnosti.

Rok za prijavu na natječaj je 28. veljače 2009. godine. Prijavljuje se isključivo online putem obrasca koji se nalazi sa strane.

Na natječaju mogu sudjelovati učenici viših razreda osnovne škole (6.-8. razred) i svih razreda srednje škole u Republici Hrvatskoj grupirani u timove. U timu može biti 3 - 5 učenika istog ili više različitih razreda iste škole. Svaki tim mora imati jednog nastavnika mentora.

Teme prezentacija za natječaj
Svaki tim uz pomoć svojeg nastavnika mentora izrađuje multimedijsku prezentaciju (audio, video, flash, powerpoint, online prezentacije...) sa sljedećim obaveznim elementima:
- maksimalna veličina do 100 MB
- kratak opis prezentacije na 1 stranici A4 formata

Učenici u svojoj prezentaciji trebaju pokazati svoju viziju jednog hrvatskog grada u budućnosti uzimajući u obzir daljnji tehnološki napredak čovječanstva i probleme s kojima se gradovi već danas suočavaju kao što su prometni zastoji, zagađenje, rastuća potrošnja energije i potreba za recikliranjem otpadnih voda ili potreba za većom sigurnosti u gradu.

Predaja završenih prezentacija zajedno s kompletnom dokumentacijom obavezna je do 30. travnja 2009. godine.

Kod osmišljavanja vizije grada moguće je usmjeriti se na jedno, više ili na sva područja infrastrukture grada. Evo nekoliko primjera za svako područje:

Selekcija i nagrađivanje prezentacija

Neovisni žiri će odabrati najbolje projekte u dvije kategorije:
1. Najbolji osnovnoškolski projekti
2. Najbolji srednjoškolski projekti

Kriteriji su jednaki za sve učenike koji sudjeluju u natječaju:
- inovativnost i originalnost prezentacije
- povezanost s temom
- kvaliteta ideje
- korist i mogućnost provedbe ideje u praksi
- metodologija
- kreativnost, individualnost i mašta

Tri pobjednička tima u obje kategorije kao i njihove škole očekuju vrijedne nagrade.

Nagrade
U obje kategorije osnovnih i srednjih škola tvrtka Siemens d.d. nagradit će tri najuspješnije škole:
1. Novčana nagrada za kupnju elektroničke opreme u iznosu od 20.000,00 kn
2. Fujitsu Siemens prijenosno računalo
3. Digitalni fotoaparat Canon PowerShot A650IS
- Jednogodišnja pretplata na časopis Mreža

Nagrade za najuspješnije timove:
- satovi
- ruksaci