Dječji tjedan u 3.a

Autor: Patricija Husajina, 12. 10. 2021.

Obilježavanje Dječjeg tjedna 2021. godine u 3.a razredu

Već od davne 1953. godine obilježava se Dječji tjedan, tradicionalna godišnja akcija i aktivnost koja je posvećena djeci. Dječji tjedan obilježava se prvog punog tjedna u mjesecu listopadu, a ove godine je trajao od 4. listopada do 10. listopada.

Obilježavanjem Dječjeg tjedna nastoji se usmjeriti pozornost javnosti prema ostvarivanju prava, potreba i aktivnosti s djecom i za djecu, organizirati u tim danima posebne i pažljivo odabrane igre, priredbe te radionice za djecu, pokrenuti nove akcije za razvoj i odgoj djece te poticati volonterski, društveni i stručni rad odraslih s djecom te aktivno sudjelovanje djece u aktivnostima lokalne zajednice pa i šire.

Kako je Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila 2021. godinu Međunarodnom godinom voća i povrća, 3.a razred Osnovne škole Tomaša Goričanca Mala Subotica je zajedno sa svojom učiteljicom Slavicom Švec obilježio Dječji tjedan upravo isticanjem važnosti voća i povrća u našoj svakodnevnici. Povećanje svijesti o nutritivnoj i zdravstvenoj vrijednosti voća i povrća važno je isticati kako bi djeca, a i odrasli shvatili kakav je njihov doprinos uravnoteženoj i zdravoj prehrani i njihovom životnom stilu.

Učenici 3.a razreda su svako jutro igrali  igru „Voćna salata“. Tom su se igrom učenici rastrčali i razgibali. Najveselije je bilo kada je jedan od učenika povikao „Voćna salata!“, a svi su se međusobno pomiješali, baš kao što to činimo s pravom voćnom salatom. Nakon igre imali su priliku popiti 100% prirodni sok od jabuke kao dio aktivnosti „Na soku s učiteljicom“.

Dječja prava i dužnosti ponovili su pomoću tableta kroz digitalnu igru „Čovječe, ispravi se!“, a nakon što su učenici uspješno riješili kviz, imali su priliku steći titulu „pravobrankice“ i „pravobranka“.

Jedno je jutro učenike dočekao upravo pripremljen čaj od sušenog voća kojim su se malo zagrijali i na sveopće veselje realizirali aktivnosti „Vrijeme je za čaj“, a na satu Likovne kulture su komplementarnim kontrastom slikali voćnjak.

Kako bi učenici upoznali i shvatili svoja prava, na satu Hrvatskoga jezika izrađivali su plakat „Ja imam pravo na …“ te su kroz rad u skupini pisali poruke odraslima.

Oni su također imali priliku u sklopu aktivnosti „Pokaži što znaš!“ pokazati svoju umješnost u plesu, imitiranju, pa čak i beatboxu!

No ipak, najviše od svega uživali su u pravljenju i degustaciji voćne salate. Voće su donijeli od kuće te su sami, uz malu asistenciju i veliki nadzor učiteljice, rezali raznovrsno voće i kasnije sve u slast pojeli.

Provođenje ovakvih vrsta aktivnosti nužno je za rast, razvoj i dobrobit djece, a upravo nam moto Dječjeg tjedna – Ljubav djeci prije svega – daje do znanja kako bismo svi trebali posvetiti dovoljno pažnje i brige onim najmlađima, kako u školskim klupama, tako i izvan njih.

Preostale fotografije možete vidjeti klikom na sliku.

Slavica Švec