Završetak ERASMUS+ Tracing our cultural Heritage

Autor: Patricija Husajina, 16. 12. 2020.

Uspješno završio ERASMUS + Tracing our    cultural Heritage

Virtualnom mobilnošću završio je Erasmus+ projekt Tracing our cultural Heritage. Projekt je financiran od strane Europske unije i odobren od strane Agencije za mobilnosti. Koordinator projekta bila je škola Dimotico Scholeio Asinou s Cipra, a partnerske su škole bile iz Francuske, Španjolske, Rumunjske i Italije. Planirano trajanje projekta bilo je 24 mjeseca, ali je produženo na dodatnih šest mjeseci zbog pandemije. Na žalost, posljednja mobilnost na Cipar umjesto putovanja održala se virtualno od 9. do 11. prosinca 2020.

Projekt se odnosio na kulturnu baštinu šest europskih partnerskih škola i njihove zajednice. Škole su predstavljale svoju baštinu na području povijesti, glazbe, umjetnosti, gastronomije i književnosti. Kroz mobilnosti učitelja i učenika stvarao se Muzej EU kulture.

Voditelji su na koordinatorskom sastanku zaključili da su svi projektni zadatci uspješno ostvareni i projektne aktivnosti diseminirane. Manuela Stričak, koordinatorica projekta, podnijela je izvještaj za sve aktivnosti koje su realizirane dodatno u školi: radionice vezilja, radionica tradicionalne kuhinje, plesna radionica za roditelje i učenike, tematski izleti na Krk, u Trakošćan i Zagreb. U školi je bio uređen Erasmus kutak, aktivnosti su diseminirane na mrežnoj i Facebook stranici škole te mrežnoj stranici projekta.

Realizirane su četiri mobilnosti po pet dana u Španjolsku, Francusku, Italiju i Rumunjsku  na kojima je ukupno sudjelovalo 11 učenika i šest učitelja u pratnji. Učenici su sudjelovali na dva online sastanka s drugim školama i izmjenjivali iskustva u radu. Za vrijeme trajanja projekta u svim popratnim aktivnostima, priredbama i prezentacijama sudjelovalo je 120  učenika i 25 učitelja.

Iznimna dobrobit za učenike i učitelje realizacijom Erasmus+ projekata potvrđena je i ovaj put: jačanje jezičnih kompetencija, stvaranje mreže partnerstava za buduće projekte, upoznavanje tradicije i običaja, jačanje komunikacijskih i socijalnih vještina za sve sudionike. Pozitivna iskustva daljnja su motivacija za nove Erasmus+ projekte. (Manuela Stričak)