preskoči na sadržaj

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica

 > Naslovnica
Vijesti

Svjetski dan osoba s Down sindromom

Autor: Sanja Posavec, 22. 3. 2019.

Jedan kromosom više znači znači jedinstvenost

U četvrtak 21. 3. obilježili smo Svjetski dan osoba s Down sindromom. Kako bismo učenike informirali i upoznali s tim genetskim poremećajem i osvijestili ih, učenice Lana Dominić i Jana Vlašić održale su u svakom razredu kratko predavanje, koje donosimo u cijelosti u nastavku. Učenici su se priključili obilježavanju noseći šarene čarape, u znak podrške i ističući jedinstvenost osoba s Down sindromom.

Međunarodni dan osoba s Downovim sindromom obilježava se 21. ožujka. Upravo taj datum simbolizira kako na 21. kromosomskom paru kod ovih osoba imatri umjesto dva kromosoma, što i uzrokuje ovaj sindrom. Stoga osobe s Downovimsindromom umjesto 46 kromosoma imaju u tjelesnim stanicama 47 kromosoma.

Tog dana širom svijeta želi se potaknuti društvo da upozna svijet osoba s Downovimsindromom i pruži im podršku i pomoć. Simbolično ga obilježavamo nošenjem različitih, šarenih čarapa.

Djeca s Downovim sindromom su izrazito emotivno topla, gotovo uvijek unose vedrinu u sredinu u kojoj se nađu, vrlo su tolerantna, blage naravi i potiču izrazitu naklonost sviju onih koji s njima dolaze u kontakt. 

Predrasude i istina o sindromu Down

Sindrom Down je rijedak genetski poremećaj.
Netočno. Sindrom Down je jedan od najčešćih genetskih poremećaja. Jedno od 650 novorođene djece u općoj populacije rađa se s ovim poremećajem, dok se učestalost povisuje i više puta s porastom dobi majke.

Većina djece sa sindromom Down ima starije roditelje.
Netočno. Čak 80 posto djece s Down sindromom rodile su majke mlađe od 35 godina, međutim vjerojatnost i učestalost pojave sindroma Down značajno raste s godinama majke.

Osobe sa sindromom Down ne mogu ići u redovne škole.
Netočno. Danas sve više osoba sa sindromom Down živi kod kuće s obiteljima i sudjeluju, obavljajući jednostavne zadatke, u svakodnevnim aktivnostima zajednice. Sve više djece sa sindromom Down potiče se na uključenje u redovnu nastavu sa svojim vršnjacima. Mogu se  zaposliti, obavljaju jednostavnije zadatke, a na radno mjesto uvijek donose svoj entuzijazam, pouzdanost i predanost poslu.

Downov sindrom je nemoguće izliječiti.
Točno.  Danas su znanstvenici čvrsto uvjereni da će u budućnosti, napretkom genetike i istraživanjem ljudske DNK, biti moguće poboljšati, ispraviti ili spriječiti mnoge probleme povezane s Down sindromom.

 

Osobe s Downovim sindromom zrače ljubavlju i veseljem, pa su stoga i dobila naziv "suncokreti".

Pružimo i mi podršku osobama s Down sindromom.

Budimo tolerantni, veseli i dobronamjerni.

 

 




CMS za škole logo
Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr
preskoči na navigaciju