56. Revija filmskog stvaralaštva djece

Autor: Iva Mihalic Krčmar, 18. 10. 2018.

Prva i treća nagrada za naše filmaše

Marljivim i vrijednim filmašima naše škole rad i trud u osmišljavanju filmova se opet isplatio. Naime, na ovogodišnjoj 56. Reviji filmskog stvaralaštva djece u Bolu na Braču predstavljali su se sa čak tri filma, TV reportažama Misterij broja 3 i Daljine su bliže i igranim filmom djeca budućnosti. Natjecateljski program uključio je čak 89 filmova, a o najboljima su odlučivali stručni žiri u sastavu Maja Flego, savjetnica u Uredu pravobraniteljice za djecu, direktor fotografije Boris Poljak i animatorica Petra Zlonoga. Žiri djece sastojao se od 10 učenika iz Hrvatske, Italije i Slovenije.

Našu medijsku grupu u Bolu su predstavljale učenice Jana Držanić, Valentina Lacković i Janja Taradi sa svojim mentoricama Ivom Mihalic Krčmar i Nikolinom Hampamer.  U kategoriji TV reportaža stručni žiri dodijelio je treću nagradu reportaži Daljine su bliže koju su snimile učenice Ema Herman, Valentina Lacković, Viktorija Rebernik i Ana Vojković. Film govori o iskustvu volontiranja troje studenata iz Brazila i dvije studentice iz Indije u našoj školi.

Također u kategoriji TV reportaža dječji žiri dodijelio je prvu nagradu reportaži Misterij broja 3 koju su snimili učenici Jana Držanić, Hana Jankulija, Ivana Bašek, Julia Janković, Ana Blažona, Hana Halić, Lovro Farkaš i Mateja Toplek. U reportažii su prikazali kako su tekle pripreme za Treću smjenu od pojavljivanja misterioznih trojki do same realizacije Treće smjene.

Iako nije dobio nagradu zapažen je bio i igrani film Djeca budućnosti koji su snimili učenici Sara Dodlek, Alex Horvat, Patrik Horvat, Ena Jančec, Julia Matić, Hana Purić, Ela Purić, Karlo Pavlic, Janja Taradi i Matija Taradi. Film na šaljiv način prikazuje današnju djecu i njihove reakcije na tehnologiju 20. stoljeća.

Mladi filmaši osim gledanja filmova uživali su na poznatoj plaži Zlatni rat i ostalim ljepotama prekrasnog  Bola.

Uživanjem i druženjem uz more nastala su i nova neraskidiva prijateljstva.

Nikolina Hampamer